Biegaj z książką

Powszechna moda na zdrowy tryb życia i smukłą sylwetkę zaowocowała setkami, a nawet tysiącami biegaczy przemierzających codziennie alejki parkowe i chodniki. Jeśli jesteśmy już zaawansowanymi biegaczami, nie biegamy w towarzystwie, a niekoniecznie lubimy biegać w ciszy lub tylko słuchając śpiewu ptaków, coraz częściej wybieramy audiobooki zamiast muzyki rozbrzmiewającej w słuchawkach. Audiobook w trakcie biegania to znakomita okazja do nadrobienia zaległości lekturowych w zakresie nowości czy nawet powrót do dobrej, sprawdzonej klasyki literackiej, która przeczytana przez świetnych aktorów i zrealizowana czasem z najwyższą starannością z dodatkiem efektów dźwiękowych i odpowiedniej muzyki, potrafi zachwycić na nowo. Jaki audiobook do biegania wybrać spośród ich coraz bogatszej oferty – podsuwamy poniżej kilka zróżnicowanych gatunkowo podpowiedzi.

Biegaj z naturą

W dobie powszechnego pośpiechu i zmęczenia cywilizacyjnego, już sama decyzja o wyjściu z domu i pobieganiu w parku czy pobliskim lesie, obok którego mamy szczęście mieszkać, może być odpoczynkiem dla nerwów i zmysłów. Dodatkowo w trakcie biegania możemy wybrać jeden z audiobooków z bardzo popularnych ostatnio książek odkrywających tajemnice natury, jeśli chcemy poznać ją przy okazji nieco bliżej. Wszystko zaczęło się od książki Petera Wohllebena „Sekretne życie drzew”, która odkryje przed słuchającymi audiobooka przygotowanego z tej pozycji niesamowite fakty o drzewach potrafiących porozumiewać się ze sobą, troszczyć o swoje potomstwo czy opiekować starszymi osobnikami. Po jej wysłuchaniu zupełnie inaczej będziemy patrzeć na mijane w trakcie biegu drzewa. Tego samego autora znajdziemy audiobook „Duchowe życie zwierząt”, tym razem skupiający się na odkrywaniu tajemnic zwierząt nie tylko tak nam bliskich jak koty czy psy, ale też kuru, koguty, łanie czy konie. Okazuje się, że potrafią one zachowywać w sposób wyjątkowo nam bliski, oszukiwać inne osobniki, przechodzić żałobę po zmarłych lub być zazdrosne.

Biegaj z klasyką

Jeśli w trakcie biegania wolimy nieco więcej emocji w słuchawkach, warto sięgnąć po klasyczną pozycję znaną przede wszystkim z doskonałego filmu Francisa Forda Coppoli, ale w Polsce także znakomicie zrealizowany audiobook w wykonaniu śmietanki aktorskiej. „Ojca chrzestnego” w wydaniu audiobookowym czytają bowiem takie gwiazdy, jak Janusz Gajos, Adam Woronowicz, Łukasz Simlat, Kamilla Baar czy Borys Szyc. Opowieść gangsterska, ale też trzymająca w napięciu i pełna emocji epopeja rodzinna sycylijskich emigrantów dorabiających się na nielegalnych, mafijnych interesach wielkiego majątku w Stanach Zjednoczonych to pozycja dla biegaczy o mocnych nerwach i upodobaniu do literatury „dającej między oczy”. Powieść Mario Puzo nie ustępuje bowiem wiele, jeśli chodzi o siłę przedstawionych obrazów, filmowi Coppoli, a dodatkowo interpretacja aktorska najwyższej klasy powoduje, że bieg może nieco stracić na równości w szczególnie emocjonujących chwilach. Na pewno natomiast zapobiegnie nudzie podczas długiego biegu.